Przypominamy o trwającym naborze do programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”, który ma na celu opiekę nad miejscami pochówku, a także wspieranie prowadzenia działań naukowych upowszechniających wiedzę na temat kluczowych wydarzeń z historii Polski, związanych z walką i męczeństwem. Wnioski można składać tylko do 29 marca.
Głównym celem programu jest zaangażowanie w opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi jak największej liczby różnych podmiotów. Szeroka współpraca będzie służyć różnorodności form opieki, zapewniającej ich utrzymanie, pielęgnowanie oraz otaczanie należytym szacunkiem i powagą. Będzie sprzyjała stosowaniu działań, służących nadaniu lub przywróceniu odpowiedniej rangi obiektom na to zasługującym, także wykorzystywaniu nowoczesnych metod badań, edukacji i promocji, w celu ochrony dziedzictwa narodowego.
O dofinansowanie mogą ubiegać się samorządowe instytucje kultury (z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra i jednostki samorządu terytorialnego), organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie publiczne i niepubliczne, kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne. W naborze można złożyć maksymalnie dwa wnioski.
Szczegółowy zakres kwalifikujących się zadań, limity finansowe warunkujące uzyskanie dofinansowania, wykaz kosztów kwalifikowanych, kryteria oceny wniosków oraz pozostałe wymogi warunkujące udział w tegorocznym naborze określa regulamin, dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.