1. Jak długo trwa wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę?
Zgodnie z 35 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane organ od dnia złożenia wniosku ma 65 dni na wydanie decyzji o pozwolenie na budowę. Organ sprawdza kompletność wniosku pod względem formalnym i merytorycznym. W przypadku braków formalnych wzywa Inwestora do uzupełnienia dokumentów (na podstawie art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego oraz art. 33 ust. 2 ustawy Prawo budowlane), a w przypadku braków merytorycznych postanowieniem nakłada obowiązek uzupełniania nieprawidłowości występujących w projekcie budowlanym (na podstawie art. 35 ust. 3 - Prawo budowlane oraz art. 123 - Kodeks postępowania administracyjnego). W praktyce, przy nieskomplikowanych sprawach, organ w ciągu miesiąca zawiadamia Inwestora o rozstrzygnięciu sprawy.
2. Kiedy można rozpocząć budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego realizowanego na zgłoszenie?
Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organowi. Organ w razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia nakłada na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw w drodze decyzji. Nałożenie ww. obowiązku przerywa bieg terminu. W przypadku gdy organ nie wniósł sprzeciwu, projekt budowlany budynku mieszkalnego jednorodzinnego podlega ostemplowaniu. Organ dokonuje ostemplowania niezwłocznie po upływie 21 dniowego terminu na wniesienie sprzeciwu.
3. Kiedy można rozpocząć budowę budynku gospodarczego realizowanego na zgłoszenie?
Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organowi.
4. Jakie dokumenty należy złożyć w celu zgłoszenia rozbiórki obiektu budowlanego?
- wypełniony wniosek zgłoszenia rozbiórki obiektów budowlanych nie wymagających pozwolenia na rozbiórkę,
- opis określający rodzaj, zakres i sposób wykonania robót rozbiórkowych, kopia mapy sytuacyjno-wysokościowej z zasobów Powiatu Świdnickiego ze wskazanym budynkiem lub budowlą przeznaczoną do rozbiórki.
5. Co należy zrobić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?
-
ZANIM ZACZNIE SIĘ BUDOWĘ BUDYNKU
MIESZKALNEGO JEDNORORDZINNEGO !!!
- Należy sprawdzić czy miejscowość, w której zamierza się budować budynek mieszkalny posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu.
- Udać się do Urzędu Gminy i złożyć wniosek o:
- wydanie decyzji o warunkach zabudowy (gmina Rybczewice)
LUB
- aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego.
- Należy zwrócić się do geodety, który sporządzi mapę do celów projektowych.
- Wystąpić do właściwych dysponentów sieci o wydanie warunków na podłączenie do sieci (np. woda, kanalizacja sanitarna, gaz, elektroenergetyczna).
- Zwrócić się do architekta z odpowiednimi uprawnieniami, który wykona indywidualny projekt obiektu lub adaptuje projekt typowy.
- Architekt wykona projekt zagospodarowania działki oraz dostosuje projekt architektoniczno – budowlany:
- do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy,
- do warunków istniejących na danym terenie: dostosuje fundamenty budynku do warunków gruntowo – wodnych (jeśli są wymagane należy wykonać badania geologiczne), zaprojektuje trasy przyłączy mediów, zaprojektuje wjazd na działkę oraz uzgodni go we właściwym urzędzie (jeśli jest taki wymóg).
- Wymagane dokumenty potrzebne do wydania pozwolenia na budowę/zgłoszenia:
- wniosek o pozwolenie na budowę (PB-1)/zgłoszenia (PB-2a) wraz z załącznikami,
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-5),
- 3 egzemplarze projektu zagospodarowania działki i architektoniczno-budowlanego wraz z załącznikami projektu budowlanego,
- decyzję o warunkach zabudowy (w przypadku inwestycji na terenie gminy Rybczewice),
- decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolniczej wydawana przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa (jeśli jest taki wymóg).
- Wniosek o pozwolenie na budowę/zgłoszenie należy złożyć w Kancelarii Starostwa Powiatowego w Świdniku.
- Organ, w przypadku pozwolenia na budowę, wyda decyzję w ciągu miesiąca lub nie później niż w ciągu dwóch miesięcy (w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej).
W przypadku zgłoszenia, dokonuje ostemplowania projektu budowlanego po upływie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organowi.
- W Starostwie Powiatowym w Świdniku wydawany jest odpłatnie Dziennik Budowy, który stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót.
- Po uzyskaniu pozwolenia na budowę/zaświadczenia/milczącej zgody do zgłoszenia, należy zawiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (Al. Lot. Polskich 1 w Świdniku) o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych
TERAZ MOŻNA ROZPOCZĄĆ BUDOWĘ
Wnioski dotyczące zgłoszenia zakończenia budowy i przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego należy składać do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Świdniku.